Wizyta studyjna w Danii: „The Danish Biogas Model” 26-27 marca, 2025

31.03.2025

Na zaproszenie Ambasady Królestwa Danii w Warszawie, przedstawiciele Izby Gospodarczej Gazownictwa, reprezentujący Orlen, PSG i Gaz-System wzięli udział w dwudniowym wyjeździe studyjnym do Danii. Celem było zapoznanie się z modelem działania duńskiego rynku biogazu i biometanu oraz wizyty w wybranych biometanowniach, pozwalające na pozyskanie praktycznej wiedzy dotyczącej praktycznej strony funkcjonowania tego typu obiektów

Pierwszym elementem wizyty były warsztaty w siedzibie EIFO (Export and Investment Fund of Denmark) , które rozpoczęło się od powitania przez p. Marzenę Dąbrowską-Olewniczak, radcę z Ambasady Królestwa Danii oraz wystąpienia Ninę Hvid Enevoldsen, radcę ministra ds. handlu. Podczas warsztatu przedstawiono szereg prezentacji dotyczących duńskiego modelu biogazu. Wystąpienia poprowadzili eksperci: Green Gas Denmark organizacja branżowa, należąca do Dansk Industri  – największej organizacji duńskiego biznesu), Energinet (OSP dla sieci elektroenergetycznej i gazowej), Biogas Danmark, a także przedstawiciele firm działających w sektorze biogazu, m.in. Goodvalley A/S, Ammongas A/S i Nature Energy Biogas A/S. Prelegenci omówili zagadnienia związane z finansowaniem i możliwościami wsparcia dla inwestycji biometanowych, planowaniem sieci gazowej, technologiami produkcji biogazu oraz możliwościami jego wykorzystania w różnych sektorach.

Po sesji warsztatowej uczestnicy udali się do Kalundborg, gdzie miała miejsce wizyta w „Kalundborg Symbiosis” – unikalnym ekosystemie przemysłowym, w którym przedsiębiorstwa współpracują w zakresie wymiany zasobów, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Podczas pobytu w biometanowni Kalundborg Biogas przedstawiono informację na temat wdrożonych rozwiązań i korzyści wynikających z synergii między różnymi sektorami przemysłu. Jednym z istotnych elementów tego łańcucha wartości jest m.in. biometanownia, dla której jednym ze źródeł substratu są odpady ze znajdujących się nieopodal zakładów farmaceutycznych firmy Novo Nordisk. „Symbioza gospodarcza w Kalundborgu” to pierwsza na świecie symbioza industrialna, która działa zgodnie z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego. Jej elementem są min.: biometanownia, elektrownia, rafineria ropy naftowej, zakład produkcji płyt gipsowo-kartonowych, zakłady farmaceutyczne i zakład produkcji biotechnologicznej uczestniczą w symbiozie co umożliwia wymianę surowców, wody i energii między obiektami. 

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od wyjazdu do zakładu Nature Energy Midtfyn Biogas. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z praktycznym działaniem dużej instalacji biometanowej. Interesujące były zwłaszcza informacje dotyczące wykorzystania różnorodnego substratu pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, oraz sposobów jego pozyskiwania, dostarczania jak i wykorzystania.

Ostatnim elementem wizyty były odwiedziny w biometanowni Solrød Biogas, której cechą charakterystyczną jest wykorzystanie jako substratu alg morskich z pobliskiego wybrzeża. Oprócz źródła zasilania biometanowni, przynosi to istotne korzyści dla lokalnej społeczności, która borykała się z problemem zanieczyszczeń plaży obniżającymi walory turystycznej.

Wizyta studyjna w Danii dostarczyła uczestnikom cennych informacji na temat duńskiego modelu biogazu i strategii zrównoważonego rozwoju. Dzięki spotkaniom z ekspertami oraz wizytom w innowacyjnych zakładach biogazowych, delegacja miała okazję poznać dobre praktyki, które mogą stanowić inspirację do dalszego rozwoju tego sektora w Polsce. Dania jest europejskim liderem w produkcji biometanu, osiągając znaczące sukcesy w transformacji energetycznej i dążeniu do neutralności klimatycznej. Obecnie biometan stanowi około 40% gazu w duńskiej sieci, a celem kraju jest osiągnięcie 100% pokrycia zapotrzebowania na gaz z biometanu do 2030 roku. ​ Rozwój sektora biogazu w Danii rozpoczął się w latach 70. XX wieku, a jego obecny kształt jest wynikiem konsekwentnej, realizowanej od kilku dekad polityki w tym zakresie.

Duński sukces w sektorze biometanu wynika z konsekwentnej polityki wsparcia, innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz silnego zaangażowania zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego w rozwój odnawialnych źródeł energii.

W ramach dalszego rozwoju transferu wiedzy dot. sektora biogazu/biometanu, Izba Gospodarcza Gazownictwa we współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie, organizuje wizytę studyjną w Danii dla członków IGG. Szczegóły już wkrótce na stronie internetowej IGG – ZAPRASZAMY!